Nora Roberts, Królowa Romansów – Co Mają w Sobie Jej Książki

Nora Roberts, a właściwie Eleanor Marie Robertson jest pisarką nadzwyczajną. Zaraz po przeczytaniu trylogii “Niebieski diament”, zaczęłam zastanawiać się co takiego mają w sobie jej książki. Koniec końców każdy pisarz powinien studiować (pod kątem technicznym) powieści innych. Zwłaszcza te, które okazały się wielkim sukcesem.

RobertsNora © Polaris

FORMA
Od początku zaczął mnie urzekać doskonale połączony wątek romansu, przygody, horroru i kryminału. Nora Roberts swobodnie dryfuje pomiędzy wieloma gatunkami, ostatecznie zachowując formę (zwykle) romansu. Sama autorka mówi, że miłość ma przeogromną moc. Jak twierdzi, pisze na jej chwałę. Stąd też taka, a nie inna forma.

BOHATEROWIE
Postacie wykreowane przez N. Roberts zaskakują odmiennością. Pisarka łamie zwyczaj umieszczania w romansach kobiet słabych i naiwnych. Miłość w romansach Nory Roberts jest niezwykła, ponieważ występuje pomiędzy silnymi i niezależnymi ludźmi. To odróżnia jej romanse od tych, które znamy.

FABUŁA
Wciągającą fabułę w powieściach N. Roberts zapewnia m.in. swobodne dryfowanie pomiędzy różnymi gatunkami literackimi, rozbudowana osobowość i temperament bohaterów. Warto też zauważyć, że autorka cały czas utrzymuje uwagę czytelnika, unikając bezsensownych dialogów i przewidywalnych wydarzeń (Jak napisać niezwykle autentyczny dialog – kilka przydatnych zasad). Przez cały czas czytania książki, od pierwszej aż po ostatnią stronę, czytelnik znajduje się w świecie wykreowanym przez Roberts.

Jak twierdzą czytelniczki z całego świata, książki Nory Roberts są łatwe i “lekkie” w czytaniu. To zaś zapewnia maksimum przyjemności. Książka po którą sięgamy, by się zrelaksować, zwykle kojarzy nam się z czymś miłym. Jeśli chodzi o wybór lektury, naprawdę jest z czego wybierać. Pisarka ma na koncie ponad setkę książek. Jednak do najczęściej wybieranych zaliczają się sagi i trylogie: “Magia i Miłość”, “Pokrewne Dusze”, Śmiałe Marzenia”, “Zaginiona Gwiazda”, “Zniewolenie”, “Więzień Czasu”.

 

Nora Roberts to nie tylko wyśmienita pisarka. Jest również wspaniałym człowiekiem o wielkim sercu i silnej naturze. Jako dziewiętnastoletnia dziewczyna, wbrew woli rodziców, wyszła za mąż. Po ślubie większość czasu spędzała w domu, wychowując dwójkę małych dzieci. Nigdy nie widziała swojej kariery w pisaniu. Pewnej zimy, gdy ogromne ilości śniegu uniemożliwiły wyjście z domu, w końcu usiadła i zaczęła pisać. Tak powstała jej pierwsza książka “Irlandzka wróżka”, wydana w 1981 roku. W ten sposób jej plany odnośnie kariery zawodowej samoczynnie uległy zmianie. Sława b87zjrs5jh_52wpłynęła niekorzystnie na związek Nory i jej męża. Niedługo później opuścił ją, a ona została samotną matką. Pisanie pozwoliło jej na utrzymanie siebie i dzieci. Bruce’a Wildera, swojego drugiego męża, spotkała kiedy wynajęła go do zbudowania półek na książki. Pobrali się w lipcu 1985 roku. Od tego czasu powiększyli dom, podróżowali po całym świecie i otworzyli razem księgarnię.

Roberts tworzy w domu, pracując po 16 godzin dziennie. Młodym pisarzom radzi postawić na nieustanny rozwój warsztatu pisarskiego. To jest, według niej, droga do sukcesu.

 

 

Jestem ciekawa jakie są wasze opinie odnośnie
książek mojej idolki, Nory Roberts.
Koniecznie dajcie mi znać w komentarzach.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s