Jak wygrać konkurs Biedronki na bajkę dla dzieci w 2018? Świeże pomysły i rady dla pisarzy.

Biedronka organizuje już kolejną edycję konkursu na najlepszą bajkę dla dzieci. Wkrótce, czyli dwudziestego marca, zakończy się termin nadsyłania prac. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci w wieku od czterech do dziesięciu lat jest naprawdę niezwykła. Sieć sklepów pokrywa koszt publikacji, a także zajmuje się ogólnopolską dystrybucją książki. To nie wszystko! Autor, za przekazanie pełni praw autorskich, otrzyma 100 000 złotych!

c59d45e6b6af3e06ee004a5a26a58304

Muszę przyznać, że jest to ogromna szansa dla debiutujących pisarzy. Jak co roku jest wielu zainteresowanych, którzy z wielką nadzieją wysyłają swoje prace. Z pewnością trudno jest wybrać najlepszą z nich. W końcu każdy stara się wyróżnić na własny sposób, w tym także ja.

Najbardziej żałuję, że bajki są oceniane przez dorosłych, a nie same dzieci. Ostatecznie dzieci, choć nie mają wykształcenia polonistycznego czy edytorskiego, są czytelnikami nad wyraz wymagającymi. Po przeczytaniu lub wysłuchaniu bajki intuicyjnie wybiorę tę, która najbardziej ich zachwyci.

 


Nie daję Wam gotowej odpowiedzi, ale oto kilka moich pomysłów w jaki sposób napisać bajkę, która na długo pozostanie w pamięci jurorów. Oby w tym roku mieli jeszcze trudniejszy wybór!

 

1. Wybierz swobodną formę, która nie będzie męczyła czytelnika. 

Tak jak wspomniałam wyżej, dzieci są czytelnikami wymagającymi. Opowiadanie napisane w zły sposób, choć bardzo dobre, będzie dla nich męczące. Jak to zmienić? Najlepiej odwołać się tutaj do klasyki! Pisanie klasyczne polega na budowaniu zwięzłych zdań i używaniu słownictwa, które czytelnik dobrze rozumie.

Dobrze ci radzę, pozbądź się wyszukanego słownictwa i zastąp je czymś bardziej przystępnym dla dziecka. Z własnego doświadczenia wiem, że gdy czytasz opowiadanie i co któreś słowo musisz wyjaśniać znaczenie wyrazu, wszystko gubi swój rytm i płynność.

 

2. Pozwól dziecku utożsamić się z bohaterem. 

Twój bohater może być chłopcem, dziewczynką, a równie dobrze psem, kotem czy niedźwiedziem. Spraw jednak, że dziecko będzie mogło choć częściowo się z nim utożsamić. Niech ma podobną rutynę dnia codziennego, niech spotykają go podobne problemy albo niech jego myślenie jest identyczne do sposobu myślenia dziecka. W ten sposób Twoje opowiadanie spotka się z dużym zainteresowaniem.

 

3. Unikaj bezsensownych dialogów – to największa zmora pisarzy!

Choć mówimy o książce dla dzieci, jej treść także musi być wysokiej wartości. Zwyczajne dialogi, tak zwane “little talks”, zajmują miejsce w bajce, choć nie wprowadzają do niej nic nowego. Są po prostu nudne! Czy sam chciałbyś czytać coś takiego?

 

4. Nadaj wartość swojej bajce. 

Niech ta bajka będzie wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju i nawet jeśli nie zajmie pierwszego miejsca, to niech na długo pozostanie jurorom w pamięci! Stwórz coś nieprzeciętnego, wejdź w inny świat i na jego przykładzie pokaż jakiś problem, a później jego rozwiązanie. Niech opowiadanie ma wartość edukacyjną. Bajki zwykle zawierają jakiś rodzaj pouczenia, nawet jeśli nie jest on przedstawiony wprost.

 

5. Jeśli nie masz pomysłu – zainspiruj się. 

Możesz przeczytać kilka bajek, obejrzeć filmy animowane, spróbować przypomnieć sobie jaka była Twoja ulubiona bajka w dzieciństwie i dlaczego właśnie ta. Zakres pomysłów jest niewyczerpalny! Możesz inspirować się czymkolwiek i przełożyć to na poziom dziecięcego rozumowania. Rozejrzyj się wokół, bo zwykle prostych rozwiązań szukamy zbyt daleko!

 

6. Zanim wyślesz – sprawdź się! I nie stroń od krytyki.

Gdy już wyślesz opowiadanie, nie będziesz mógł go poprawić. Musisz zadbać o każdy detal. Napisz to jak najlepiej potrafisz! Żeby to zrobić, daj wydrukowane egzemplarze bajki do przeczytania znajomym, rodzinie, młodszym i starszym. Niech zakreślą fragmenty, które ich zdaniem wymagają poprawki. Być może coś w fabule nie będzie ze sobą współgrało albo któryś fragment będzie po prostu kiepski. Teraz masz czas, wciąż możesz zrobić wszystko, by wygrać. Nie obijaj się. Wykorzystaj moje wskazówki i zabieraj się do pisania!

 

Wszystkim Wam życzę powodzenia
i jak największych sukcesów w pisaniu. 
Niech wygra najlepszy!

 

Owocnego pisania! ♥

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s