Wystrój wnętrz: Sztukateria – bogactwo dawnych i współczesnych wnętrz

Choć sztukateria swoje zastosowanie w architekturze znalazła już w czasach starożytności, mylnie kojarzy nam się z monarszym wystrojem. Sztukateria elewacyjna, zupełnie jak wewnętrzna, wciąż używana jest w projektach dekoratorskich i architektonicznych. Co najciekawsze, zastosowana w odpowiedniej konfiguracji niekoniecznie musi nadawać wytworny czy bogaty wystrój, ale także świetnie dopełnia wygląd współczesnych wnętrz, dodając im nieco luksusu.

Dzisiejszej sztukaterii nie grożą ubytki i uszczerbienia. Dlaczego jak tak trwała?

Sposób produkcji sztukaterii, zwanej również gipsaturą lub stiukiem, diametralnie zmienił się od pierwotnych technik jej tworzenia. Wcześniej były to elementy wykonane z żywicy poliestrowej lub gipsu. Dzisiejsze metody produkcji pozwalają na łatwiejszy dostęp do tego typu luksusu, a przy efekcie jaki daje zastosowanie sztukaterii w dekoracji wnętrz, ceny są naprawdę zachęcające. W tej chwili podczas produkcji gips i żywica zastępowane są styropianem, który następnie jest pokrywany powłoką zabezpieczającą z masy kwarcowej lub akrylu. Takie rozwiązanie znacznie przedłuża żywotność owej dekoracji, gdyż masa stanowi solidne zabezpieczenie. Dzięki temu nie jest ona narażona na ubytki i uszczerbienia.

Gipsatura – przestarzała dekoracja czy ponadczasowy trend?

Wprawdzie gipsatura jako elementu dekoracyjny ma swoje korzenie już w czasach starożytności, jednak nie można nazwać jej elementem przestarzałym. Największą popularnością cieszyła się w czasach renesansu. Później ślad po niej pozostał jedynie w komnatach królewskich, pałacykach i większości francuskich rezydencji. Jednak architekci i dekoratorzy przywykli do faktu, że sztukateria znika z wnętrz, by za jakiś czas pojawić się w nich na nowo. I choć na dłużej zatrzymała się w angielskich domach, tym razem wraca do pozostałych domów europejskich jako ponadczasowy trend. Gładka listwa ścienna Creativia LNG-09 znajdzie zastosowanie w nawet w minimalistycznych wystrojach wnętrz, nieco je odświeżając i pozostając punkt zainteresowania. Natomiast bardzo popularnym wystroju skandynawskim, idealnie dopełni listwa ścienna MD002 – Mardom Decor. Jako element dekoracyjny, zachwyci nawet najbardziej wymagających gości, a odpowiednio wykonana pozostanie w niemalże idealnym stanie przez lata.

Gipsatura potrafi odmienić oblicze każdego pomieszczenia, wprowadzając swą subtelnością harmonię i regularność. Z drugiej zaś strony, w całej swej prostocie nadaje elegancji i wytworności. Obecnie na rynku znajduje się wiele możliwych konfiguracji gipsatury, a możliwości na ich wykorzystanie jest jeszcze więcej. Ten ponadczasowy trend znakomicie wpasuje się nawet we współczesne wnętrza.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s