Nowinki Technologiczne: Następca MacBook Air – co szykuje dla nas Apple w 2018 roku?

Firma Apple zapowiedziała konferencję na następny wtorek, 30 października 2018 o godzinie 15:00 czasu polskiego. Transmisję jak zwykle będzie można śledzić na Apple.com oraz za pomocą aplikacji Events na AppleTV. Jest to znak, że w sprzedaży już niedługo pojawią się nowe, długo wyczekiwane modele. Podczas transmisji firma zaprezentuje nowe modele Apple, w tym następcę MacBooka Air.

Portale informacyjne od dawna spekulują odnośnie nowego MacBooka (Air) 2018. Czy tegoroczny model będzie jedynie lekko odświeżony, czy może całkowicie przeprojektowany? Od czasu wypuszczenia na rynek ostatniego MacBooka Air, standardem stał się ekran Retina, porty USB-C i wiele innych udogodnień, które zawierają między innymi MacBook Pro czy MacBook 12″.

Zaprezentowany w 2018 roku nowy model i jednocześnie następca obecnego MacBooka Air ma być najtańszym laptopem Apple. Według Bloomberga będzie kosztował około tysiąca dolarów albo jeszcze mniej. Czego możemy się spodziewać w najbardziej “budżetowym” modelu MacBooka?

 

Od miesięcy pojawiają się doniesienia, że Apple pracuje nad zupełnie odmienionym modelem, który przede wszystkim zostanie wyposażony w trzynasto calowy wyświetlacz Retina, pozostając jednocześnie przy obudowie wielkości obecnego, dwunastocalowego modelu. Efekt ten zostanie osiągnięty poprzez zmaksymalizowanie powierzchni użytkowej, stosując cieńsze ramki wokół ekranu.

Według Macworld nowy model zastąpi dwa obecne modele: 12-calowego MacBooka oraz 13-calowego MacBooka Air, które niewiele różnią się w specyfikacji i z założenia przeznaczone są dla tej samej grupy odbiorców. Co więcej, następca obecnego MacBooka Air prawdopodobnie zostanie pozbawiony końcówki Air w nazwie.

W ciągu kilku lat możemy spodziewać się, że Apple wprowadzi własne procesory. Jednak póki co firma zostaje przy procesorach Intela. Obecnie 12-calowy MacBook posiada procesory dwurdzeniowe (Intel Core m3, i5, i7), a MacBook Air procesor dwurdzeniowy Intel i5 z zegarem 1,8GHz, przestarzałej już piątej generacji. Nowy model zostanie wyposażony w procesor Intela z najnowszej serii “Whiskey Lake”. Wszystko wskazuje na to, że podstawowy model będzie miał wbudowany procesor 2-rdzeniowy, jednak opcjonalnie dostępny będzie także układ 4-rdzeniowy.

Również nieco przestarzałe już złącze MagSafe, zostanie zamienione na port USB-C, przez który urządzenie będzie ładowane. Firma Apple konsekwentnie wprowadza porty USB typu C do nowych modeli, stąd możemy się spodziewać, że nowy MacBook zostanie wyposażony w dwa porty USB-C. Jest także szansa, że znajdzie się również miejsce na stary, dobry jack.

W modelu zastępującym MacBooka Air nie oczekujmy Face ID. Do tej technologii wymagany jest procesor A11 lub A22 i nieco miejsca na system kamer True Depth, którego z trudem byłoby szukać w tak cienkiej pokrywie. Na pocieszenie dostaniemy Touch ID, który także świetnie spełnia swoją rolę.

Choć nowego MacBooka możemy oczekiwać w cenie standardowej 999 dolarów, to zapowiada się, że będzie to świetnie wyposażony sprzęt.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s