Artykuł blogowy: Prezent na Święta – Książka. Gustowny, z klasą i zawsze w modzie.

Okres Bożego Narodzenia to czas magiczny, któremu nieodmiennie i we wszystkich krajach świata towarzyszy kultywowanie tradycji. Warto zagłębić się w ten temat, zwłaszcza przed wyborem odpowiedniego prezentu. A jak wiadomo, prezenty na Święta Bożego Narodzenia co roku spędzają sen z powiek tysiącom ludzi na świecie. Dla jednych to drobnostka, a inni widzą w nich cały urok Świąt. Być może warto byłoby również zainteresować się jak w innych kulturach kultywowana jest tradycja dawania prezentów. Bowiem w Polsce prezenty na Święta dajemy dopiero od początku XIX wieku.

Prezent personalizowany i wprost od serca?

W niesamowitym kraju na północy Europy, znanym powszechnie jako Szkocja, tradycja dawania prezentów nieco różni się od tej znanej nam w Polsce. Szkocja, oprócz tego, że kojarzy nam się ze szkocką kratą, dobrym whisky i licznymi zamkami, jest międzynarodową stolicą książki. To właśnie w Edynburgu, każdego roku odbywa się Edinburgh International Book Festival, czyli jedno z największych wydarzeń w świecie pisarskim i wydawniczym. A szkockie tradycje od wieków nie pozwalają zapomnieć o książkach.

Najczęściej wybieranym prezentem w Szkocji są właśnie książki. Niezależnie od okazji – święta, urodziny, Boże Narodzenie. Wielu Polaków mieszkających w Szkocji, zdecydowanie popiera tę tradycję. Zapytacie dlaczego? Powodów nie brakuje.

Szkocja: Książka lepsza niż dobre whisky.

Szkoci uważają, że nawet najwyższej jakości whisky, którego w Szkocji jest w brut, nie równa się z dobrą książką. Nie ma przecież bardziej spersonalizowanego prezentu niż książka odpowiadająca zainteresowaniom osoby obdarowywanej. Nie ma też nic przyjemniejszego od odręcznie napisanej dedykacji na pierwszej stronie. Nikt przecież nie przejdzie obojętnie przy prezencie w który ktoś włożył tak wiele serca.

Prezent użytkowy i pamiątkowy, a wybór nie ma granic.

Szeroki wybór książek dostępnych na rynku wydawniczym, potrafi zaskoczyć każdego. Wybierając książkę jako prezent, nie tylko wręczasz drobiazg mający na celu “zabicie czasu”, ale pozostawiasz po sobie ślad na dłużej. Dobre książki są zawsze z nami. Zostają na półkach i niejednokrotnie wracają do naszej dłoni. Wybór odpowiedniej książki to sztuka. Na szczęście jest z czego wybierać. Jeśli dobrze znamy osobę obdarowywaną, możemy wybrać książkę pod kątem tego co lubi, czym się interesuje, co czyta. Jeśli natomiast nie jest to osoba dobrze nam znana, powinniśmy wybrać coś bardziej uniwersalnego. Być może poradnik, książkę popularno-naukową lub pozycję z klasyki literatury. Dla osoby wierzącej możemy sprezentować literaturę religijną. Możliwości nie ma granic.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s