Hobby: Ruszta na grillu – jaką pełnią funkcje i czemu wybrać grilla z dobrymi rusztami?

Interesujący trend zwany BBQ, przybył do nas prosto z Ameryki i zagościł w polskich ogrodach. Dziś grill nie kojarzy nam się już tylko z szybkim przygotowaniem posiłku, ale coraz chętniej spędzamy przy nim długie godziny z przyjaciółmi, oczekując aż coraz to różniejsze potrawy nabiorą smaku, a mięsa chrupkości. Odpowiedni osprzęt jest w takiej sytuacji wręcz wymagany. Miłośnicy długiego grillowania, czyli BBQ, powinni zaopatrzyć się nie tylko w zestaw akcesoriów do grillowania, ale przede wszystkim w dobrej jakości ruszta na grilla.

Wybór ruszt uzależniony jest od oczekiwanych przez nas efektów. Zarówno ruszta stalowe, jak i żeliwne mają odmienne właściwości i zastosowania. Dobrze jest je poznać i przeanalizować, jeszcze przed dokonaniem zakupu. Przede wszystkim ruszt stalowy zwykle objęty jest dłuższą gwarancją producenta (aż do 5 lat gwarancji), co może wskazywać na jego dłuższą żywotność. Ruszt żeliwny zwykle objęty jest standardową, dwuletnią gwarancją.

Ruszt stalowy, choć zwykle posiada przedłużoną gwarancję, jest rusztem jednostronnym. Co w porównaniu z rusztem żeliwnym, niestety ogranicza nasze możliwości. Ruszt żeliwny jest dwustronny. Z czego jedna strona pozostawia na żywności charakterystyczne, pożądane przez miłośników grillowania znaki. Druga zaś posiada rynienki, do których podczas grillowania spływają soki. Żeliwne wykonanie zapewnia lepsze właściwości oraz utrzymanie ciepła. Posiada także mikro pory, które lepiej utrzymują natłuszczenie rusztu, co w efekcie przekłada się na najlepsze rezultaty grillowania. Ruszt stalowy jest jednak znacznie łatwiejszy w utrzymaniu – wolniej rdzewieje i jest odporny na pęknięcia.

Dodatkowym czynnikiem mającym wpływ na naszą decyzję, może okazać się cena. Najczęściej wybierane są ruszta stalowe, głównie przez atrakcyjną cenę, która to wynika z niewielkiej wagi. I choć ruszta żeliwne są wybierane rzadziej w porównaniu ze stalowymi, to właśnie je polecają znawcy kuchni i mistrzowie grillowania. Ruszta te nagrzewają się wolniej, ale ciepło oddają znacznie bardziej równomiernie. To zdecydowanie ułatwia przygotowanie wielu potraw, szczególnie mięs.

Na co więc zwrócić uwagę podczas wyboru? Przede wszystkim na własną wygodę. Ruszta powinniśmy dobrać pod kątem własnego użytkowania. Jeżeli nie korzystamy z grilla zbyt często, być może wystarczy nam tradycyjny ruszt stalowy. Jeśli jednak grillujemy częściej, warto byłoby zaopatrzyć się w dobry sprzęt, który nie będzie ograniczał nam możliwości przygotowania różnorodnych potraw na grillu.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s