Branża RTV/AGD: Jakie środki do odkamieniania ekspresów polecają producenci De’Longhi, Saeco, Philips, Krups i Bosch?

Utrzymanie ekspresu do kawy w dobrym stanie, wymaga przede wszystkim systematycznego czyszczenia. Bowiem w ekspresach ciśnieniowych kamień osadza się bardzo szybko, co niestety przekłada się na smak parzonej w nim kawy. Aby móc w pełni cieszyć się aromatyczną kawą, niezbędne jest dbanie o czystość urządzenia w którym ową kawę przyrządzamy. Większość automatów posiada zaprogramowane procesy czyszczenia i odkamieniania, tzw. zintegrowane programy czyszczące i odkamieniające. Wówczas wystarczy jedynie wybrać odpowiedni odkamieniacz do ekspresu ciśnieniowego i po przyciśnięciu jednego z guzików, automat zrobi za nas całą resztę. Odkamienianie ekspresu nie jest niczym trudnym. Najwięcej problemów sprawia wybór odpowiednich środków czyszczących i odkamieniających. Najczęściej kupowane odkamieniacze to te polecane przez samych producentów ekspresów.

Jakie środki do odkamieniania swoich ekspresów poleca De’Longhi?

Do odkamieniania ekspresów marki De’Longhi, producent poleca przede wszystkim odkamieniacz w płynie EcoDecalk produkcji De’Longhi. Jedno opakowanie zawiera 500 mililitrów odkamieniacza, którego formuła jest w stu procentach przyjazna środowisku. Wykorzystanie wysokiej jakości surowców pochodzenia roślinnego, pozwoliło na otrzymanie produktu, który całkowicie ulega biodegradacji. Co najważniejsze, płyn przeznaczony jest do stosowania zarówno w manualnych, jak i automatycznych ekspresach do kawy. Skuteczność w usuwaniu twardych osadów i nieorganicznych resztek potwierdzają badania laboratoryjne, które jednoznacznie wskazują na to, że EcoDecalk jest trzy razy bardziej skuteczny w porównaniu do tradycyjnych odkamieniaczy. De’Longhi poleca również:

 • De’Longhi MILK CLEAN 250 ml – preparat do czyszczenia systemu spieniającego mleko
 • Oryginalny filtr do ekspresu De’Longhi DLS C002

Jaki jest najchętniej kupowany odkamieniacz do ekspresów marki Saeco i Philips?

Zarówno producent ekspresów Saeco, jak i firma Philips wykorzystująca w swoich ekspresach podzespoły marki Saeco, polecają kwalifikowane produkty do odkamieniania marki Saeco. Regularne stosowanie płynu odkamieniającego wydłuża żywotność urządzenia i pozwala uniknąć różnych uszkodzeń. A co za tym idzie, również kosztownych napraw. Płyn bezpośrednio usuwa osad wapienny, który wytrąca się podczas wielokrotnego podgrzewania wody. Aby zachować pełną ochronę, producenci polecają równoczesne używanie filtru antywapiennego oraz środku do czyszczenia obiegu mleka.

 • Odkamieniacz do ekspresu do kawy SAECO CA6700 – 250 ml
 • SAECO środek do czyszczenia obiegu mleka CA6705/60
 • SAECO AQUACLEAN CA6903/00 filtr antywapienny i filtr wody

Ekspresy Krups – jakie środki odkamieniające poleca producent?

Marka Krups oferuje szeroki zakres środków czyszczących i odkamieniających, które zapewniają wysokiej jakości efekty. Producent zapewnia, że stosowanie środków marki Krups pozwoli na długotrwałe użytkowanie ekspresu i cieszenie się wydajnością – zupełnie jak w pierwszych dniach użytkowania. Aby kawa nie straciła właściwości smakowych, należy cyklicznie odkamieniać ekspres. Dzięki stosowaniu odkamieniacza Krups F054 usuniemy kamień, osad wapienny i pozostałe nieczystości, zachowując właściwy smak przygotowywanych napojów. Najczęściej kupowane środki czyszczące tego producenta to:

 • Odkamieniacz do ekspresów ciśnieniowych KRUPS F054
 • Tabletki czyszczące KRUPS XS3000
 • Filtr KRUPS Filter Logic CFL-701

Jakie środki odkamieniające do ekspresów do kawy poleca Bosch?

Środki czyszczące i odkamieniające marki Bosch, zalecane są do stosowania na ekspresach marki Bosch, Siemens, Neff oraz Gaggenau. I choć producenci zwykle polecają odkamieniacze w płynie, jak odkamieniacz do ekspresu do kawy firmy Bosch (311680), tym razem producent chętnie chwali się tabletkami odkamieniającymi do ekspresów 2w1 (311819). Odpowiednio opracowana formuła działa dwufazowo. W pierwszej fazie usuwa kamień i osad z wewnętrznych elementów urządzenia, w drugiej zaś przeciwdziała korozji. Produkt stosowany odpowiednio często przedłuża żywotność ekspresu oraz zapewnia wyśmienity smak kawy. Bosch poleca:

 • Odkamieniacz w płynie do ekspresów marki BOSCH (311680) 500 ml
 • Tabletki czyszczące do ekspresów BOSCH (311769)
 • Tabletki odkamieniające 2w1 do ekspresów BOSCH SIEMENS (311819)

Większość producentów poleca własne środki przeznaczone do czyszczenia i odkamieniania ekspresów. I choć na rynku znajdziemy całą masę tańszych zamienników, to decydując się na ich zakup warto pamiętać o tym, że używanie nieoryginalnych preparatów, może pozbawić nas gwarancji producenta. Zazwyczaj środki kwalifikowane przez producentów mają nieco wyższą cenę, jednak ich działanie zostało udowodnione laboratoryjnie.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s