Zdrowie: Zapalenie trąbki słuchowej

Trąbka słuchowa, zwana też przewodem Eustachiusza, łączy górną część gardła z jamą bębenkową ucha środkowego. To niewielki kanał o długości od 3 do 4 cm, którego zadaniem jest wyrównanie ciśnienia po obu stronach błony bębenkowej. Dzięki temu fale dźwiękowe mogą być bez problemu przekazywane na dalsze kosteczki słuchowe, co w konsekwencji pozwala nam dobrze słyszeć.

Zapalenie trąbki słuchowej przyczyny

Zapalenie trąbek słuchowych często związane jest z rozwojem procesów zapalnych gardła lub nosa. Nieżyt trąbki słuchowejmoże pojawić się nawet w wyniku częstych i długotrwałych katarów, które nieleczone, prowadzą do zatkania przewodu Eustachiusza. Co więcej, jej niedrożność może być spowodowana skutkiem alergicznym, objawiającym się obrzękiem błony śluzowej, a także za sprawą przewlekłego zapalenia zatok czy też przerośniętego migdałka, który zamyka jej ujście. Przyczyną może okazać się również skrzywiona przegroda nosowa.

Zapalenie trąbki słuchowej objawy

Zapalenie nerwu słuchowego zazwyczaj objawia się uczuciem zatkania ucha i wrażeniem przelewania się w uchu, które powoduje nagromadzenie się gęstej wydzieliny lub płynu w przewodzie słuchowym. Oprócz tego, chorzy często skarżą się na osłabienie słuchu oraz na szmery i trzeszczenia słyszane podczas ziewania, kichania czy połykania. Typowe dla tego schorzenia objawy to także gorączka, dreszcze i zmiejszenie apetytu. W niektórych przypadkach, jednak znacznie rzadziej, występuje również ból ucha.

Rozpoznania choroby dokonuje laryngolog na podstawie objawów oraz wykonując badanie fizykalne ucha i próbę Valsavy. Badanie fizykalne ucha, zwane w medycynie badaniem otoskopowym, wykonuje się za pomocą otoskopu, czyli specjalnego wziernika usznego, który umożliwia lekarzowi obejrzenie błony bębenkowej. Natomiast próbę Valsavy przeprowadza się w celu sprawdzenia drożności trąbki słuchowej. Próba ta polega na nabraniu powietrza w płuca i wydmuchiwaniu go z zamkniętymi ustami i zatkanym nosem.

Zapalenie trąbki słuchowej leczenie

Leczenie farmakologiczne opiera się najczęściej na podawaniu choremu leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych, a także środków zwężających naczynia krwionośne oraz kropli obkurczających do nosa. W wyjątkowych sytuacjach zatkana trąbka słuchowa może być leczona poprzez antybiotykoterapię. Jednak dopiero wtedy, gdy objawy nie ustępują i pojawia się ryzyko rozwoju choroby do ostrego zapalenia jamy nosowej i gardła lub ostrego zapalenia ucha środkowego.

Kolejnym sposobem na leczenie zapalenia przewodu słuchowego jest katetyzacja trąbki słuchowej. Jest to zabieg wykonywany w gabinecie laryngologicznym wyłącznie przez lekarza specjalistę. Katetyzacja to nic innego jak przedmuchiwanie trąbek słuchowych od strony gardła. Wykonuje się ją za pomocą metalowej rurki, połączonej z gumowym balonem. Innym zabiegiem udrażniającym jest odsysanie wydzieliny, które w gabinetach laryngologicznych wykonywane jest metodą Politzera. Polega ona na wprowadzeniu nasadki balonu Politzera w jedno z ujść przewodu nosowego. Kształtem balon przypomina popularną “gruszkę”, służącą do usuwania wydzieliny z nosa u niemowląt i małych dzieci. Zabieg ten jest całkowicie bezpieczny i umożliwia całkowite odetkanie trąbki oraz zapobiega powstaniu niepożądanych powikłań w obrębie ucha środkowego.

W wyniku odpowiedniego leczenia, zapalenie trąbki słuchowej szybko ustąpi, jednak nieleczone może prowadzić do wielu powikłań. Jednym z najbardziej niebezpiecznych jest niedostateczne przewietrzenie jamy bębenkowej. Wówczas następuje reabsorbcja pozostałego w jamie powietrza. Przez to spada ciśnienie, w wyniku czego podrażnieniu może ulec otaczająca ją błona śluzowa. To zaś może doprowadzić do zapalenia ucha środkowego, wciągnięcia błony bębenkowej, pojawienia się wysięku, przesięku, śluzu lup ropy wewnątrz jamy bębenkowej i poważnych zaburzeń słuchu.

Warto pamiętać, że zatkane trąbki słuchowe można szybko odetkać już podczas jednej wizyty u laryngologa. Bardzo ważne jest również szybkie zdiagnozowanie i podjęcie leczenia. Ceną zwłoki może okazać się poważny ubytek słuchu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s